RG

 

Cane corso- je vynikající hlídač, strážce a obranář, živý meč a štít pána a jeho rodiny. Slyším, jak namítáte: Tací jsou ale i ostatní molossové! Cane corso není jako hlídač štěkavý, což neplatí pro kavkazana a středoasijce, kteří při střežení objektu štěkotem odrazují na míle daleko a mnohdy za plotem blafají i proto, "aby řeč nestála". Jako obranář není cane corso zbytečně agresivní: když však musí zasáhnout, protože je jeho člověk fyzicky napaden, jeho útok není krajně agresívní, to jest "nezvalchuje" cizince jako kavkazan, šarplaninec, čuvač a další pastevci východní provenience. 

"Zásah cane corso je v případě nutnosti bleskurychlý a díky silným čelistem strašlivý," řekl mi jeden z ruských chovatelů cane corso, "ale vždy adekvátní situaci. Pes nepodléhá výbuchům zloby jako kavkazan, za každé situace je poslušný, jeho psychika je vyrovnaná, jeho chování předvídatelné. S cane corso vždy vím, na čem jsem, a když mě překvapí, tak příjemně."

Cane corso vždy přesně vyhodnotí situaci a reaguje přiměřeně stupni ohrožení

                                                                                                                       

Cane corso je nepodplatitelný hlídač a při střežení pánova majetku nezná bratra: je-li páníček doma, tak pes pana doktora, který pravidelně dochází za nemocnou stařenkou, v brance přátelsky vítá a objímá, jakmile však pán doma není, nesmí pan doktor na kliku branky ani sáhnout. Cane corso totiž přesně chápe pojem služba: službu držím, když je páníček mimo dům, to o všem rozhoduji já, Pes všech psů. Jakmile je pán doma, jsem mimo službu, mám padla, protože o všem rozhoduje pouze pán. Jiná věc je, jestli šéfíček rozhoduje smysluplněji než já. Co říkáte? Jasně, taky si myslím, že mě to placama pálí líp!

U cane corso nepřichází v úvahu, aby pánovu spolužákovi, který zahlaholí - Čau, seš to ty, vole? - a poplácá páníčka po zádech, málem překousl ruku v zápěstí či mu na hrudi v srdeční krajině vyrobil modřinu jako Jágrem odpálený puk Cane corso čeká, jak pán zareaguje, a když vidí, že je vše v pořádku, zachová klid. Cane corso milují, když jim páníček představuje známé a přátele

Svého člověka hlídá cane corso na každém kroku. Je-li pes navíc černý, o to větší vzbuzuje respekt, ba strach ve dne, a o to je nenápadnější v noci. Cane corso je pes, který vyžaduje úzký kontakt s člověkem. Jeho psychická závislost na pánovi je dána tím, že to vždy byl pes dvora, pes ze statku. Cane corso je pes italského venkova, plného lidí a domácích zvířat

Cane corso je typicky rodinný pes, takže máte-li děti, pes se stane jejich chůvou i kamarádem.

Při  trpělivém vedení lze s cane corso činit zázraky. Pes je velmi inteligentní a pro milovaného pána učiní cokoli. Pes plemene cane corso je tak fixovaný na pána a na své teritorium, že nemá sklon k toulání, ani při venčení navolno se od svého člověka příliš nevzdaluje, tvrdí s pýchou chovatelé.

Na italském venkově nebyl zvyk vodit psy na vodítku, takže povinnost zdržovat se v blízkosti pána přešla psům do krve. Navíc cane corso je moloss s vysoce vyvinutým instinktem obrany a tento instinkt funguje jako neviditelné vodítko. I navolno venčící se pes svého pána stále vartuje, a proto se pohybuje jen v takové vzdálenosti, aby byl schopen v případě potřeby bránit. Cane corso je "kolektivní typ", své lidské i zvířecí stádečko stále přepočítává, kontroluje a je šťasten, když jsou všichni hezky pospolu.

Úryvek je z knihy paní Dr. Ireny Sehnerové: Cane corso, Strážce a
ochránce, kterou si můžete zakoupit za 180 Kč + poštovné na webu:
www.sehnerova.cz

Vyhledávání

Kontakt

Tohle opravdu nepřehlédněte! !!

https://www.chalupamodrenebe.cz/

 

Profil Ivana Hejdová na Facebooku